Wyrażanie siebie poprzez sztukę, czyli Wystawa Park On w Olivii
W holu Olivia Star możemy podziwiać prace wykonane przez Podopiecznych Stowarzyszenia Park On. Dzięki dotacji z Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego Olivii, członkowie stowarzyszenia mogli wziąć udział w zajęciach arteterapii, prowadzonych pod okiem profesjonalnych artystek. Powstały dzieła niezwykłe. Stworzone z umiłowania sztuki.
Przy projekcie współpracowało ze sobą kilka podmiotów i to dzięki nim jego realizacja stała się możliwa. Przyniósł nie tylko wiele dobra samym uczestnikom, ale też odwiedzającym wystawę, bowiem jego namacalnymi efektami możemy zachwycić się, odwiedzając Olivia Business Centre.
Zajęcia prowadzone były przez plastyczkę Kamilę Szelągowicz (szczególne miejsce w jej twórczości zajmują prace inspirowane etnografią) i Aleksandrę Went, prowadzącą własną pracownię Wela Ont Ceramika, tworzącą w duecie artystycznym z Alicją Karską. Obie Panie od początku istnienia stowarzyszenia, czyli od lipca 2019 roku, zadeklarowały swoją pomoc i swój czas w ramach wolontariatu. Również Fabryka Porcelany w Lubianie dołożyła do projektu swoją cegiełkę, a dokładniej udostępniła materiały – glinę i piękną porcelanę do wypału. Pracująca w Stowarzyszeniu Park On Urszula Wyrwińska zaznacza: Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że to się udało. Każde wsparcie jest nas bardzo cenne, ponieważ krótko działamy, a do tego pro bono. Bez dofinansowania ze wspomnianego już Budżetu Sąsiedzkiego Olivii, pomocy Fabryki Porcelany w Lubianie i Rady Dzielnicy Oliwa, która zaoferowała miejsce na warsztaty, realizacja projektu nie byłaby możliwa. Większość osób uczestniczących w zajęciach nie mogłaby sobie tak naprawdę na nie pozwolić, utrzymując się ze skromnej emerytury”.
Spośród wielu prac wykonanych podczas osiemnastu 90-minutowych warsztatów w Olivii wyeksponowano te kojarzące się z położeniem Gdańska-Oliwy, przywołujące skojarzenie z morzem oraz lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Każdy człowiek ma potrzebę wyrażania siebie poprzez sztukę. W różnym wymiarze i różnych jej przejawach. Warsztaty z arteterapii, gdzie już sam proces twórczy ma działanie terapeutyczne, stymulują kreatywność i spełniają ogromną rolę w chorobie Parkinsona. Jak podkreśla Pani Urszula: „To jest bardzo potrzebne w momencie, kiedy ludzie dorośli coś tracą. To jak degradacja – najpierw rezygnacja z pracy, potem z chodu. Jednak wielu z nas niejako dzięki tej trudnej sytuacji odkrywa swój talent. Osoby w chorobie zaczynają tworzyć, malują, piszą książki itd. Wiele z nich chce się wykazać artystycznie. To jest jeden z naszych rodzajów wyrazu”.
Arteterapia oddziałuje na wielu płaszczyznach: spełnia funkcję korekcyjną: pozwala odzyskać równowagę psychiczną, leczyć depresję, walczyć z lękami, rozładowuje frustracje, ułatwia komunikacji z innymi ludźmi, wspiera proces budowania pozytywnego nastawienia do świata, podnosi samoocenę. Również edukuje, wzbogacając życie wewnętrzne, poszerzając umiejętności oraz wiedzę w zakresie technik plastycznych. Terapia to także świetna rozrywka, forma relaksu, dobry sposób na spędzenie wolnego czasu wśród ludzi podobnych sobie. Dlatego, nawet podczas spotkań online, chętnych twórców nie brakowało.
Pani Urszula tak podsumowuje współpracę z Olivią: Kontakt z państwem, na każdym etapie, był wspaniały. Zrobiliście Państwo dużo dobrego, dlatego dzieła, które powstały chcieliśmy zaprezentować właśnie u Państwa. Żebyście zobaczyli, że każda kropka, która tutaj się pojawia, była zrobiona przez osobę, która pracując nad swoim dziełem myślała o Państwu ciepło.”
Dziękujemy za tak niesamowite słowa! I niezwykle ciepło myślimy o Twórcach i Artystach, dzięki którym możemy podziwiać tę wyjątkową wystawę. Zapraszamy do holu Olivia Star!