Przewodnik Michelin pojawił się w 1900 roku i dziś uznawany jest za najważniejszy przewodnik kulinarny świata. Gwiazdka Michelin jest zaś w kulinarnym świecie niczym filmowy Oskar. Pierwszy raz w historii restauracje z Gdańska znalazły się w tym renomowanym wydawnictwie! Dotąd wyróżnienia Michelin trafiały jedynie do Warszawy, Poznania i Krakowa. Tym razem to właśnie nasze restauracje, Treinta Y Tres oraz Arco by Paco Perez oczarowały jurorów niesamowitą kuchnią!
Rozpiera nas duma!
Arco by Paco Perez z Gwiazdką Michelin
Treinta y Tres z wyróżnieniem Bib Gourmand
Pierwszy raz w historii restauracje z Gdańska znalazły się w renomowanym przewodniku Michelin po najlepszych miejscach kulinarnych świata!
Obie restauracje zlokalizowane są na 33. piętrze Olivii Star. Treinta y Tres serwuje przede wszystkim dania kuchni hiszpańskiej. W menu znajdują się takie specjały jak kolorowe tapas, wypiekane na miejscu brioszki, kalmary, ośmiornice czy tortille. Arco prowadzona jest przez jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie, Paco Péreza, wyróżnionego dotąd 5 prestiżowymi gwiazdkami przewodnika Michelin. Do wyboru gości jest zarówno menu a’la carte, jak i menu degustacyjne w dwóch wariantach. Na uwagę zasługuje również Bodega, czyli pokaźna „winnica” obu restauracji. Znajdziemy w niej 800 etykiet i ponad 3 tys. butelek, w tym jedną wyjątkową, z 1940 roku. Porto Graham’sa zostało zamknięte w 28 butelkach. W zasobach restauracji dostępna jest butelka z numerem 1.
Arco by Paco Perez
Treinta Y Tres
O gwiazdkach Michelin
Dla miłośników wyrafinowanych smaków i niezapomnianych doświadczeń restauracje z gwiazdką Michelin stanowią obowiązkowy punkt na gastronomicznej mapie świata. Zaś dla niemal każdego szefa kuchni znalezienie się w przewodniku kulinarnym Michelin to szczyt zawodowych aspiracji. Francuska „biblia smakoszy” od dekad jest wyrocznią dla poszukujących najlepszych restauracji globu. Nawet jedna gwiazdka Michelin to ogromne wyróżnienie. Nagroda podnosi prestiż restauracji oraz renomę szefa kuchni i jego zespołu. Powodem do dumy są też zdobycie odznaki Bib Gourmand, zielonej „eko” koniczynki, widelca oraz sam fakt ujęcia w przewodniku.
Gwiazdki Michelin są przyznawane w trzech kategoriach:
- 3 gwiazdki – zobacz koniecznie,
- 2 gwiazdki – warto odwiedzić,
- 1 gwiazdka – godne uwagi.
Restauracje oceniane są przez anonimowych krytyków kulinarnych, którzy nie zapowiadają swoich wizyt. Inspektorzy weryfikują jakości dań, ich smak i sposób podania. Sprawdzają tym samym umiejętności kucharzy, oceniają też atmosferę miejsca, a także stosunku jakości do ceny. Co ważne, gwiazdki przyznawane są tylko na rok. Po upływie tego czasu restauracja jest ponownie weryfikowana. Jedną gwiazdkę otrzymują restauracje „bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii”. Dwie gwiazdki oznaczają, że lokal „warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi”. Trzy gwiazdki przyznaje się tym wyjątkowym lokalom, które „są warte specjalnej podróży”.
Michelin Guide Polska
5 kryteriów oceny restauracji inspektora Michelin:
- jakość produktów,
- opanowanie smaku i technik gotowania,
- osobowość szefa kuchni reprezentowana w doświadczeniu kulinarnym,
- wartość doświadczenia pod kątem jakości i ceny,
- spójność między wizytami inspektorów.
O Bib Gourmand
Na gwiazdkach świat Michelin się nie kończy. W przewodniku od 1997 roku wyróżniane są także restauracje „good quality, good value cooking”. Oznacza to ni mniej, ni więcej dobry stosunek jakości do ceny. Restauracje, które według inspektorów Michelin najlepiej spełniają kryterium wysokiej jakości w przystępnej cenie, otrzymują właśnie wyróżnienie Bib Gourmand.
Sztućce i koniczynki
Michelin przyznaje też sztućce i koniczynki.
- Sztućce przyznawane są klimatyczny wystrój restauracji, jakość obsługi oraz udogodnienia dla klientów czy atmosferę panującą w lokalu, restauracja może otrzymać maksymalnie pięć sztućców.
- Koniczynka – najnowsze wyróżnienie stosowane od 2020 roku – przyznawane jest restauracjom przyrządzającym dania w zrównoważony sposób, wyróżnienie ma na celu propagowanie świadomego wykorzystywania zasobów naturalnych.
Źródła: