Chociaż o nauce języków wie prawie wszystko, wciąż przyznaje, że metody, akcent i słownictwo stale należy usprawniać. Włada 7 językami i to wcale nie tak, że odkrył w sobie talent, znalazł cudowny sposób i nagle wszystko się zmieniło. Pomocą okazał się YoiTube, upór i codzienne spotkania z językiem – opowiada Janek Meissner z firmy Air Help, Ambasador Language Tandem OBC, będącego częścią projektu „Łączy nas pasja” Olivia Business Centre.
Długo trzeba Cię było namawiać, abyś podzielił się pasją?
Mam przekonanie, że warto inspirować do odkrywania nowych rzeczy, więc gdy w ramach projektu Olivii „Podziel się pasją” padła propozycja zapytałem tylko „gdzie i kiedy” (śmiech). Ja na naukę języków poświęciłem cztery lata, wciąż sprawia mi ona przyjemność i pomyślałem, że to dobry moment, aby podzielić się wiedzą, którą zdobyłem.
Nie miałeś obaw, że Twoje chęci mogą się zderzyć ze słomianym zapałem uczestników?
Miałem, jednak przeważyła chęć podjęcia wyzwania. Na samym początku trudno było sobie wyobrazić, co z tego wyniknie, jednak z zajęć na zajęcia przekonałem się, że pomysł był trafiony.
Zawsze miałeś zacięcie pedagogiczne?
Przygodę z udzielaniem korepetycji rozpocząłem w liceum i szybko się zraziłem, bo czułem, że moje oczekiwania różnią się od rzeczywistości. Czas pozwolił mi na dystans wobec metod, jakich używałem, w których zauważyłem mnóstwo błędów. Stwierdziłem, że je poprawię i to moje „lepiej” wdrażałem przy kolejnych uczniach. Sprawdziło się, a ja miałem okazję obserwować satysfakcję podopiecznych, którzy wychodzili ode mnie i zamiast grać na komputerze samodzielnie poszukiwali informacji i drążyli przerabiany wspólnie temat.
Czego uczyłeś?
Fizyki, dzięki której uwierzyłem, że moje metody mają sens, skoro jeden z uczniów zaczął szukać szerszych informacji na temat relatywistyki Einsteina. Jeśli mogłem kogoś tak zainspirować to musiałem pokochać nauczanie (śmiech).
Iloma językami władasz?
Siedmioma. Opanowałem angielski, hiszpański, włoski, portugalski, francuski, kataloński i polski.
Od ilu lat się ich uczysz?
Zacząłem w lipcu w 2015 roku. Przykładałem się i poskutkowało to angielskim z całkiem fajnym akcentem i bogatym słownictwem. Po hiszpańsku pracuję, więc wiadomo że muszę mówić ładnie i składnie. Włoski znam na poziomie umożliwiającym prowadzenie swobodnej rozmowy ze znajomymi, którzy są native’ami. Cieszę się, gdy przyznają, że mówię na tyle dobrze, że zwracają się do mnie slangiem. Po portugalsku jestem w stanie zrozumieć i opowiedzieć historie, chociaż zdarza się, że muszę dopytać, bo brakuje mi słownictwa. Z francuskim i katalońskim daję radę mówić, ale część zgaduję i domyślam się z kontekstu.
Odkryłeś genialną metodę, czy pomógł upór?
W liceum język niemiecki zdałem zaledwie na trzy. Nie lubiłem tych zajęć, nie chciałem wkuwać listy słówek na pamięć, nienawidziłem takiego zapamiętywania na siłę. To nie tak, że miałem super talent i nagle wszystko się zmieniło. Pewnego dnia wpisałem na YouTube, jak nauczyć się języka obcego, obejrzałem 20 filmów, zapamiętałem najważniejsze informacje i wcieliłem je w życie. Do tego byłem cholernie uparty i codziennie, przez kilka miesięcy poświęcałem na naukę około 2 godzin. Nie ma cudownej metody – jest systematyka i założenie, że trzeba pracować regularnie, inaczej nic z tego nie wyjdzie.
Co takiego się wydarzyło, że postanowiłeś podzielić się i wiedzą i zapałem za dziękuję? Jest jakieś drugie dno?
Uważam to za fajną rzecz do „umienia” i chciałbym, aby inni mogli z moich doświadczeń skorzystać. Drugie dno, o które pytasz to ludzie – lubię cieszyć się sukcesami innych, a możliwość małego udziału w takich historiach mocno uskrzydla. Sprawia mi wielką przyjemność możliwość dzielenia się kapitałem, jakim jest wiedza.
Zdradź ten tajemny sposób, opowiedz co dzieje się za drzwiami Language Tandemu OBC.
Nasze spotkania określam, jako ewolucję pełną eksperymentów, a prowadzenie takich zajęć jest dla mnie bardzo cenną lekcją. W praktyce wygląda to tak, że na otwarciu spotkania przedstawiam zebranym prezentację i opowiadam, jak ja się uczyłem i jak to robią inni. Moim ulubionym tematem jest, jak zostać poliglotą w trzech krokach.
Jak?
Krok pierwszy – naucz się jednego języka. Krok drugi naucz się kolejnego. Krok trzeci powtórz krok drugi (śmiech). Potem wystarczy precyzyjnie wytłumaczyć grupie, co miałem na myśli. Prezentacja trwa około 20 minut, potem 10 przeznaczam na dyskusję i przez kolejną godzinę uczestnicy w parach wymieniają się językami, a moją rolą jest dawanie im wskazówek, jak lepiej przeprowadzać taki tandem i na czym się skupiać.
Jest wspólny mianownik, który określa uczestników Language Tandemu OBC?
Zazwyczaj na zajęciach są osoby, które miały okazję wziąć udział w wymianie studenckiej lub w pracy mają do czynienia z językiem obcym. Są też szczęściarze, którzy nauczyli się trzeciego języka dzięki partnerowi, czy rodzicom. Mają różny poziom motywacji i pobudek ale wielu z nich przyznaje, że kiedyś umiałem, a teraz zapomniałem, czy trochę umiem, a chciałbym lepiej. Ja staram się spełnić te oczekiwania. Ważne, że wszyscy są otwarci i chcący rozmawiać.
Co chciałbyś osiągnąć Language Tandemem Olivii Business Centre?
Przełamać barierę i poczucie, że języki są wiedzą tajemną. Niesamowite, że im dalej w las tym bardziej nauka wciąga, a my zadowoleni z efektów chcemy jeszcze więcej. Marzy mi się aby Language Tandem był mocną bazą do tego, co można zrobić samodzielnie – wskazówką, dzięki której bez zgrzytów zaczniemy poruszać się w języku. Przecież poliglotą nikt się nie rodzi – nim się zostaje, czego sobie i innym pasjonatom z całego serca życzę!
Rozmawiała: Dagmara Rybicka, Dział Komunikacji Olivia Business Centre.
–/–
Dołącz do Language Tandem OBC!
Uwaga, już od 19 marca organizujemy bezpłatne lekcje angielskiego na naszym profilu a FB. Co musisz wiedzieć? Razem z Talkersami co wtorek i czwartek o 19:00 zweryfikujemy mity o języku. Bez obszernych książek, wkuwania i nudnych powtórek. Z wyjątkowymi prowadzącymi, którymi są Wiktor Jodłowski, założyciel szkoły języka angielskiego, Talkersi.pl i… Jake Jephcott, Development Director w Olivia Business Centre. Poćwiczysz praktyczne zwroty, poznasz zasady, sprawdzisz, ile czasów rzeczywiście jest potrzebnych, by się skutecznie skomunikować i co zrobić „smart”;), kiedy nie zrozumiesz rozmówcy. No i oczywiście dowiesz się, jak przełamać bariery mówienia po angielsku.
Sledź nasz profil na FB!
#razemmozemywiecej #niewychodzzdomu
See you!