Już 15 lutego w Olivii Centre odbędzie się arcyciekawe spotkanie na temat networkingu. Będzie doskonałą okazją do rozmowy z Bernardem Frugą oraz Arturem Sójką, autorami książki „Eventworking”. Krótki wywiad z tymi ekspertami przeprowadził Bogusław Wieczorek z Olivii Centre. Zapraszamy!
Bogusław Wieczorek: W swojej najnowszej książce „Eventworking. Czyli jak efektywnie korzystać z potencjału konferencji, targów i innych wydarzeń biznesowych” przygotowujecie czytelników do udziału w tego typu wydarzeniach. Czy ich sens i charakter zmienił się po pandemii?
Artur Sójka: Niby łatwe pytanie, a jednak odpowiedź trudna. Z mojej perspektywy „i tak, i nie”. Część eventów „wróciła” po latach w niezmienionej formie. Część jednak czerpie z szans, które ten trudny okres stworzył i jest wzbogacona o najróżniejsze narzędzia czy formy, których przed 2020 rokiem nie było. No i pojawiły się eventy mieszane. Takie, w których możesz wziąć udział albo na żywo, albo online.
Bernard Fruga: Ja widzę, że chwilowe, przymusowe odcięcie od eventów pokazało, jak ważne jest osobiste spotkanie. Mam doświadczenia, gdy podczas hybrydowego wydarzenia uczestnik rezygnuje z udziału online i przenosi się do sali, bo „jednak przez kamerkę to nie ta sama energia”.
Bogusław: Szczególnie intryguje mnie rozdział „Zamiana kontaktów w relacje i ich pielęgnowanie”. Czy widzicie wartość we wspólnym spędzaniu czasu na aktywnościach, których wspólnym mianownikiem jest hobby, zainteresowania, sport?
Artur: Oczywiście! Spotkałem się z takimi badaniami, że mężczyźni nawiązują relacje, robiąc coś wspólnie, kobiety rozmawiając. A to prowadzi nas do kuriozalnych wniosków, że dwóch „facetów” może siedzieć „na rybach” i cały dzień nie odezwać się do siebie słowem, a potem stwierdzić, że to był najlepszy dzień jaki mogli wspólnie przeżyć. To wzmacnia ich relację. Kobiety potrzebują natomiast rozmawiać. Nie muszą przy tym nic innego robić. Zastrzegam, mówimy o pewnych przebadanych grupach i wnioskach z tego wypływających, a nie o każdej z osobna jednostce. Tu może być różnie.
Bernard: Wspólne spędzanie czasu w kontekście pozazawodowym wydaje się być najlepszym sposobem by zbudować więź i pełniej poznać się nawzajem. Na pytanie szefa firmy jak wytypować kierowników spośród kilkunastu pracowników zaproponowałem, by pojechał ze wszystkimi na kilka dni pod namioty, a po powrocie będzie dla niego jasne, kto nadaje się na lidera.
Bogusław: W Olivii Centre tworzymy wiele przestrzeni do budowania społeczności. Od chóru, przez zajęcia fotograficzne czy jacht klub. Często odbywają się u nas spotkania i eventy o różnorodnym charakterze – koncerty, dyskusje czy pikniki. Polecilibyście Waszym czytelnikom udział w takich spotkaniach, które niekoniecznie są konferencją branżową, a ich charakter jest mniej formalny?
Artur: Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Warto więc szukać grup, które będą dawały nam największe szanse na rozwijanie się w tym kierunku, który nam pasuje. A prywatna część życia przecież też jest ważna. Ba! Najważniejsza. Biznes prowadzimy po to, żeby dobrze żyć. Nigdy odwrotnie. Spotkania biznesowe często mogą nam dać pieniądze, które możemy zamienić na wolny czas (zatrudniając pracowników, czy outsourcując część pracy).
Bernard: Uważam, że kluczem do spełnienia zawodowego jest utrzymanie dobrego poziomu entuzjazmu. Energia do działania i pogoda ducha muszą być zasilane poza firmą. Dlatego zajęcia fotograficzne czy udział w koncercie to nie tylko okazja do zadbania o swoją sieć kontaktów, ale po prostu konieczność by uniknąć wypalenia zawodowego i cieszyć się dobrostanem.
Bogusław: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia 15 lutego!
***
15 lutego 2023 roku w Sky Clubie odbędzie się spotkanie ze specjalistami z branży networkingowej:
Bernard Fruga – konsultant biznesowy, trener,
Artur Sójka – trener, networker, mówca, założyciel organizacji rekomendacyjnej Biznes Klub Polska,
Ireneusz Osiński – trener, mówca, mentor biznesowy networker, który również wcieli się w rolę prowadzącego spotkanie.
Przyczynkiem do spotkania jest promocja nowej książki „Eventworking” autorstwa Bernarda Frugi oraz Artura Sójki.
To oznacza doskonałą okazję, aby na żywo posłuchać rozmowy z jej autorami. Zdobyć osobistą dedykację w posiadanej książce. A dla tych, którzy wspomnianej pozycji jeszcze nie posiadają w swoich zbiorach, a chcieliby zostać jej szczęśliwymi posiadaczami, będzie można również ją nabyć.
Całe spotkanie upłynie nam pod hasłem: „Z miłości do rekomendacji”. Które – jak twierdzi Artur Sójka – powinny być nieodłączną częścią networkingu.
15 lutego 2023 roku, godz. 18.00 – 21.30, Gdańsk, Olivia Tower, sala Olivia Sky Club.
Bilet jest cegiełką na Fundację na Rzecz Rozwoju Talentów