Prywatny taras na dachu, biuro w duchu re-use i zero waste. Projekt dla firmy z branży spożywczej został przygotowany przez zespół architektów Design Anatomy, a u jego podstaw leży troska o odpowiedzialność środowiskową i ekologię przestrzeni pracy.
Viterra to światowy lider rynku zbóż, nasion oleistych, strączkowych, cukru, ryżu, bawełny, olejów roślinnych i biodiesla. Firma prowadzi działalność w 35 krajach i operuje na najważniejszych globalnych rynkach. Firma przeładowuje w portach 1,5 mln ton towaru rocznie, 2 mln ton eksportuje lądem, a w Polsce może poszczycić się już dziesięcioma własnymi lokalizacjami magazynowymi i elewatorami, pozwalającymi przechować 350 tys. ton oraz własną produkcją olejów roślinnych. Viterra zajęła reprezentacyjne biuro na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime o powierzchni obejmującej blisko 1500 m.kw. Projektując biuro dla Viterry postanowiliśmy nawiązać do branży, w której się specjalizują i wykorzystać w projekcie kolory pól widocznych z lotu ptaka, zbóż w ciepłych odcieniach zółci, złota i zielonych traw, uzupełniając je akcentami w kolorze kobaltu i ciemnej zieleni – opisuje projekt Monika Loewnau – Solis, projekt manager i architektka z Design Anatomy. Myśląc o związkach firmy z naturą postawiliśmy także na ekologię i odpowiedzialność środowiskową. W całym biurze pojawiły się ażurowe panele odgradzające poszczególne strefy oraz panele ścienne. Wszystkie wykonane zostały z butelek PET, które nie dość, że pochodzą z przetworzonego plastiku, to jeszcze cechują je wysokie parametry dźwiękochłonności i ciekawa estetyka. Panele z PET wykorzystane zostały także na sufitach w częściach jadalnianych, a w pozostałej części biura stanowią oryginalne elementy dekoracyjne, zarazem przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się dźwięków pochodzących ze strefy open space.
Świadomość ekologiczna Viterry przejawia się nie tylko w zastosowaniu materiałów wykończeniowych z recyklingu. Wykorzystane w biurze meble stanowią element polityki re-use firmy. Viterra zdecydowała się na ponowne wykorzystanie biurek, które przez krótki okres były użytkowane w innej firmie. Są to wysokiej klasy ergonomiczne biurka elektryczne, pozwalające na zmianę pozycji pracy z siedzącej na stojącą. Jest to szczególnie ważne dla pracowników działu handlowego, którzy niejednokrotnie spędzają wiele godzin na wytężonej, wymagającej dużej energii pracy, a także w księgowości i w dziale prawnym.
Układ funkcjonalny biura jest bardzo czytelnie podzielony na części wspólne i strefy pracy. Sercem jest przestrzeń recepcyjna, miejsce integracji i interakcji całego zespołu firmy. Dzięki zastosowanym zabiegom stylistycznym, różnorodności form i materiałów już od wejścia wita wyjątkową energią. Geometryczne formy paneli akustycznych na sufitach, wykończenia ścian w naturalnym kolorze sepii i korka otulają przestrzeń tłumiąc nadmierne hałasy. Kolorowe, słoneczne i jasne fotele, pufy i siedziska na ścianach zachęcają do spotkań i rozmów. Ich rozmieszczenie zapewnia widok na rozległy las Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co pozwala na odprężenie w czasie dnia pracy. W bezpośrednim sąsiedztwie recepcji zaprojektowane zostały budki telefoniczne oraz salki konferencyjne. Wszystkie zostały wykończone akustycznymi okładzinami, a na sufitach znalazły się drewniane lamele. W ich wnętrzach dominują nasycone, zaczerpnięte z natury kolory, mające pobudzać energię w czasie odbywających się w nich spotkań.
Pracownicy Viterry mają do dyspozycji dwie zamknięte kuchnie, w których przejścia ze stref kuchennych od stref jadalnianych zostały wyraźnie podkreślone poprzez wykorzystanie odmiennych materiałów w każdej części pomieszczenia. W strefie kuchennej na posadzce znalazły się płytki winylowe w kolorze naturalnego drewna, a w jadalni geometryczne wzory. Akcenty te zostały odwzorowane także na sufitach obu części, podkreślając ich odmienne funkcje. Obie kuchnie zostały uzupełnione kontrastowymi akcentami zgodnie z koncepcją aranżacji określonej dla całego biura.
Do rozdzielenia poszczególnych stref biura zdecydowaliśmy się wykorzystać ażurowe ścianki z geometrycznymi wzorami – mówi Monika Loewnau-Solis. W ten sposób określiliśmy design całego biura, ale także uzyskaliśmy dodatkową funkcję – zapewniliśmy kameralność i przytulność przestrzeni, a dodatkowo ograniczyliśmy rozprzestrzenianie się dźwięków pomiędzy zazwyczaj gwarną, pełną energii częścią open space oraz kameralną i wyciszoną strefą pracy prawników i księgowości.
Cel, jaki został przed nami postawiony było dopasowanie biura do aktualnych trendów – pracy hybrydowej, umożliwiającej w przyszłości pełny powrót pracowników do pracy stacjonarnej – mówi Monika Loewnau-Solis. Równocześnie klientowi bardzo zależało na komforcie kadry i odpowiednim rozłożeniu zespołów o różnej charakterystyce pracy. Zdecydowaliśmy się na podział biura na część przeznaczoną do pracy w skupieniu i na aktywną, głośną strefę współpracy, w której panuje energia, wspólna praca i kooperacja całych zespołów firmy.
Do biura Viterry przynależy także taras o powierzchni 180 m.kw., który znajduje się na 15 piętrze Olivii Prime. To najwyższej położony taras, z którego rozpościera się widok nie tylko na otaczający Olivię las, ale także Zatokę Gdańską oraz najciekawsze ikony gdańskiego krajobrazu – Polsat Arenę, stoczniowe żurawie czy sylwetę Kościoła Mariackiego. Ta przestrzeń wciąż czeka na zagospodarowanie, jednak w przygotowaniu są strefy chill out, leżanki wypoczynkowe i zieleń, pozwalające na odpoczynek w czasie dnia pracy.