Olivia Four, biurowiec kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku, otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM z bardzo wysoką oceną „Excellent”. To taka sama ocena, jaką otrzymał m.in. najwyższy i najnowocześniejszy budynek w Londynie: ponad 300-metrowy The Shard.
BREEAM to popularny system oceny jakości budynków pod kątem efektywności energetycznej, jakości środowiska wewnętrznego, standardów procesu budowlanego, wykorzystanych materiałów i dostępności komunikacyjnej. Punkty są przyznawane w dziesięciu głównych kategoriach: energia, materiały, odpady, zanieczyszczenia, zdrowie i samopoczucie, woda, transport, zagospodarowanie terenu i ekologia, zarządzanie, innowacje.
80% wszystkich budynków w Polsce jest certyfikowanych w systemie BREEAM, można więc powiedzieć że to system do którego branża ma największe zaufanie. W 2013 roku kryteria zmieniły się na bardziej rygorystyczne i od tego czasu uzyskanie wysokiego wyniku jest trudniejsze. Certyfikat BREEAM przyznawany jest na postawie raportu przygotowanego przez licencjonowanego asesora, który podczas certyfikacji bierze pod uwagę specyfikę danego regionu.
– Biurowiec Olivia Four przeszedł pomyślnie dwuetapowy proces certyfikacji BREEAM. W etapie projektowym budynek uzyskał ocenę Excellent. Drugi etap polegał na weryfikacji uzyskanej oceny, ale już po wybudowaniu obiektu. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że nie tylko utrzymaliśmy uzyskany wynik, ale poprawiliśmy rezultat otrzymując dodatkowe punkty. Wysoką punktację osiągnęliśmy dzięki prowadzeniu budowy w przyjazny dla środowiska sposób, stosowaniu materiałów wysokiej jakości, zastosowaniu rozwiązań technicznych pozwalających uzyskać doskonałą charakterystykę budynku, wykorzystaniu nowoczesnych technologii pozwalających kontrolować i odpowiednio sterować systemami budynku – mówi Jerzy Oskroba, dyrektor budowy Olivia Business Centre.
Olivia Four to 11-piętrowy budynek biurowy klasy A, stanowiący czwarty etap inwestycji Olivia Business Centre. Jego charakterystyczna biało-szklana bryła mieści ponad 14,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Od czasu oddania Olivia Four do użytku w marcu 2014 r. swoje siedziby założyły w nim firmy takie jak: Acxiom, Allianz, Atos Polska, Avaus Marketing Innovation, Barona HR Services, Black Pearls VC, Broadridge, Competence Call Center, Epam Systems, Generali, HK Finance, infoShare Academy, LOTOS Air-BP, Martela, Moore Stephens, Omida, Playsoft, Quad/Graphics, Schibsted Tech Polska.
– Olivia Four to kolejny budynek Olivia Business Centre, który otrzymał ocenę BREAAM Excellent. Potwierdza to najwyższą jakość oferowanych przez nas biur. Nasze budynki zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek. Olivia Four jest wynajęty w ponad 95%. Komercjalizacja Olivia Business Centre postępuje w bardzo szybkim tempie. Obecnie swoje biura ma tutaj już ok. 100 firm, a z kolejnymi kilkunastoma prowadzimy zaawansowane negocjacje – mówi Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre.
Obok firm międzynarodowych w Olivia Four przewidziane jest miejsce także dla startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z myślą o nich parter, pierwsze i drugie piętro budynku przeznaczone zostało na akcelerator – przestrzeń rozwoju innowacji O4, łączącą w sobie multimedialne centrum konferencyjne, różnej wielkości powierzchnie biurowe, przestrzeń coworkingową i część socjalną. W Olivia Four mieści się także kantyna Five. Jest to pierwszy w Trójmieście lokal tej sieci.
Czy wiesz, że…?
- Tylko jeden biurowiec w Polsce otrzymał najwyższą ocenę w systemie certyfikacji BREEAM, „Outstanding”, i to przy minimalnym zapasie punktów oraz projekcie od początku ukierunkowanym na spełnienie kryteriów tej oceny.
- Dzięki mikrokryształom miki biała elewacja budynku skrzy się w słońcu. Ze względu na śnieżnobiały kolor budynek pierwotnie miał się nazywać Olivia White, jednak finalne wybrano mniej poetycka, ale bardziej praktyczną nazwę Olivia Four. Śnieżna biel jest też dominującym kolorem w holu głównym.
- Hol główny budynku Olivia Four jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Trójmieście. Jest wyłożony toskańskim marmurem Bianco Carrara i hiszpańskim Nero Marquina. W lobby stoją ikoniczne meble Barcelona, zaprojektowane przez Ludwiga Mies Van Der Rohe na wystawę międzynarodową w Barcelonie w 1929.