Uważasz, że używanie emotikon jest tylko dla millenialsów, a do wyrażania emocji używasz wykrzyknika lub caps locka? Szybko nadrób zaległości, bo jak przekonuje dr Owen Churches, znaczek aktywuje te same obszary w mózgu, co prawdziwy uśmiech.
Uśmiechnięci ludzi wzbudzają w nas pozytywne emocje i sprawiają wrażenie godnych zaufania. Klisza? Wyobraź sobie, że tak samo działa to w cyberprzestrzeni. Naukowcy zajmujący się cyberpsychologią zauważyli, że nasz mózg tak bardzo przywykł do używania emotikonów, że odbiera je jako realne twarze. Emotikony to nowy język i żeby go zrozumieć wytworzyliśmy nowe wzory aktywności w mózgu.
Emotikony pomagają komunikować nam uczucia, które często ciężko nam zwerbalizować. Pogłębiają więź i wzbudzają sympatię dokładnie tak samo, jak w realnych relacjach. Bez nich nasze wirtualne przyjaźnie byłyby pozbawione uczuć, żarty niezrozumiałe, a ironia pozostałby niezauważona.
Piktogramy przydają się jednak nie tylko w prywatnych relacjach lecz również w marketingu. Zespół badacza Simo Tchokini z Cambrige prześledził pół miliona kont na Facebooku i potwierdził, że użytkownicy, którzy często używają emotikon cieszą się większą popularnością, zdobywają więcej lajków, udostępnień i komentarzy. Emotikony mogą poprawić komunikację z klientem tak samo jak mimika czy odpowiedni ton głosu w realnym świecie. Wykorzystywane są nie tylko w social mediach ale także w reklamach telewizyjnych wielkich firm jak McDonalds.
Emotikony to nie tylko „fun”. Proste emoji mogą pomóc w wyjaśnieniu kontekstu oraz lepszym zrozumieniu bądź wzmocnieniu podtekstu. Ich zalety wykraczają poza ulepszanie naszych codziennych wiadomości tekstowych oraz e-maili. Jenna Schilstra, analityk marketingu i zapalona obrończyni emotikonów pokazuje, jak można wykorzystać piktogramy w zupełnie nowy sposób, np. w terapii maltretowanych dzieci – emotikony pomagają im w opisywaniu złożonych, trudnych emocji – lub procesach komunikacji z osobami i osób ze spektrum autyzmu. Dla nich piktogram to bardzo pomocne narzędzie komunikacji. W końcu, jak mówi Schilstra, te nowe „znaki” mogą uczynić samo wyrażenie bardziej dostępnym.
Nie uciekaj więc przed emotikonami – odwzajemnij uśmiech! 🙂
Dla zainteresowanych:
O wyrażaniu emocji w tekście pisanym myślano już od dawna i próbowano realizować to na wiele różnych sposobów. Pierwszą, w pełni potwierdzoną próbą wprowadzenia emotikon był artykuł zamieszczony w 1881 roku w magazynie PUCK. Ich typograficzne propozycje były jednak zbyt skomplikowane, aby ich użycie stało się powszechne.
Charakterystyczny „:-)” jako pierwszy zastosował w 1982 roku amerykański naukowiec, Scott Fahlman, w odpowiedzi na dość infantylny żart swoich współpracowników. Na co dzień poważni, poukładani panowie w białych kitlach postanowili rozpuścić plotkę, jakoby w jednej z wind Carnegie Mellon University ktoś nieopatrznie rozlał trującą rtęć. Przerażeni pracownicy omijali śmiercionośną, metalową klatkę szerokim łukiem i byli zmuszeni biegać po schodach wielopiętrowego budynku.
Fahlam docenił kabaretowy kunszt kolegów, ale jednocześnie zaapelował, aby w przyszłości zadbać o to, by łatwiej można było odróżnić żart od faktów. Jeśli bowiem podobne dowcipy stałyby się codziennością, z czasem informacja o rzeczywistym zagrożeniu również nie zostałaby potraktowana poważnie. Profesor wysłał więc do pozostałych pracowników Uniwersytetu, jak się później okazało – rewolucyjną wiadomość z prośbą o oznaczanie żartów symbolem „:-)”, a wiadomości faktycznie smutnych „:-(”
Zwykłe emotikony przedstawiają ideogramy ludzkiej twarzy, zbudowane ze znaków dostępnych na klawiaturze i obrócone o 90 st. Oto najczęściej używane emotikony:
🙂 🙂 =) :3 – zadowolenie, uśmiech
:)) :-)) – radość, szeroki uśmiech, chichot
😀 😀 xD =D – szczęście, bardzo szeroki uśmiech, śmiech
😉 😉 – mruganie, puszczanie oczka
:’) :’-) – płakanie ze szczęścia
🙁 🙁 =( – smutek, przygnębienie
:(( :-(( – duży smutek, duże przygnębienie, (lekki) płacz
:C :-C =C xC 8C – bardzo duży smutek, bardzo duże przygnębienie
:'( :’-( – płacz
😐 😐 – brak emocji
:/ :-/ – sceptycyzm, irytacja, splątanie, niezdecydowanie
>:) >:-) – zadowolenie (z powodu krzywdy, bólu itp.), szatański uśmiech
>:)) >:-)) – radość (z powodu krzywdy, bólu itp.), szatański chichot
>:D >:-D >xD – szczęście (z powodu krzywdy, bólu itp.), szatański śmiech
>:( >:-( >x( – złość
😛 😛 xP :p :-p xp – ignorowanie, frustracja, pokazywanie języka
:O :-O 😮 😮 – zdziwienie, strach, szok, zaskoczenie
:# 😡 – zamykanie ust („na kłódkę”), „nic nie powiem”
|-) I-) |-O I-O – spanie, zasypianie, ziewanie
Istnieją też emotikony mangowe wywodzące się z mangi. Tych nie trzeba obracać, by odczytać „wyrazy ich twarzy”, ale w Europie są rzadziej używane, a niektóre nie są dla nas zrozumiałe.
(n_n) (n.n) -zadowolenie, uśmiech
(^_^) (•^_^•) (^.^) (•^.^•) ^^ XoX – eadość, szeroki uśmiech
{-_-) {-.-) – skryty uśmiech, zmęczony, śpiący, chory
(^o^) (^O^) – radość, śmiech
(*^o^*) (*^O^*) – szczęście, podekscytowanie, duży śmiech
(u_u) (u.u) – smutek, spanie
(O_O) (o_o) (O.O) (o.o) – zdziwienie, szok, zaskoczenie
(^_^;)– – śmianie się, aby ukryć nerwy
(^_~) (^_-) (^.~) (^.-) – mruganie, puszczanie oczka
(;_;) (;.;) ;; – płacz
(>_<) (>.<) – złość
(∨_∨) (∨.∨) – brak ekspresji
(?_?) (?.?) – zaskoczenie, zdumienie, zmieszanie.
Miłego dnia!:)
za:
https://tech.wp.pl/jak-powstaly-emotikony-6034874669716609a
https://grafmag.pl/artykuly/od-emotikon-do-emoji-historia-i-wykorzystanie-w-reklamie
https://gazetalubuska.pl/emotikony-maja-ponad-35-lat-czym-sa-jak-powstaly-co-oznaczaja-lista-emotikonow-najczesciej-uzywanych-i-mangowych-emotikony-na/ar/13345084