Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się, gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby… opowiadając jego historię.
W Gdańsku w dniach 10-12 kwietnia odbędzie się Festiwal Wrażliwy. Patronuje mu Olivia Business Centre! W Olivii odbędzie się nie tylko uroczyste otwarcie Festiwalu, ale też aukcja charytatywna grafik na rzecz podopiecznych i projektów Fundacji Zostaw Swój Ślad, a w szczególności na rzecz wdrożenia aplikacji hospiCare w dziecięcych hospicjach domowych w całej Polsce. Partnerem głównym wystawy, obok Olivia Business Centre, jest Loża Gdańska Business Centre Club.
Wyłoniono już reportaże prasowe i filmowe nominowane do nagród w tegorocznej edycji Festiwalu Wrażliwego, który odbędzie się w Trójmieście 10-12 kwietnia. W Olivia Business Centre, Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Szekspirowskim będzie można wziąć udział w: wystawie najlepszej grafiki polskiej, pokazach reportaży i dokumentów filmowych i uroczystej gali wręczenia statuetek dla najwrażliwszych twórców. W ciągu 3 dni będzie można także uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z wybitnymi polskimi reporterami, rozmawiając o trudnych i inspirujących tematach.
Festiwal dobrych emocji
Festiwal Wrażliwy powstał, by w ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym. Jak? Między innymi przez tworzoną właśnie dla nich aplikację hospiCare, która ułatwia pracę zespołów medycznych i opiekunów małych pacjentów. Całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im – podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.
Program festiwalu
Otwarcie festiwalu odbędzie się 10 kwietnia w Olivia Business Centre. Towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy NAJLEPSZEJ GRAFIKI POLSKIEJ, zorganizowany we współpracy z profesorami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i w Gdańsku. W Olivii odbędzie się tego dnia AUKCJA CHARYTATYWNA grafik na rzecz podopiecznych i projektów Fundacji Zostaw Swój Ślad, a w szczególności wdrożenia aplikacji hospiCare w dziecięcych hospicjach domowych w całej Polsce. Partnerem głównym wystawy, obok Olivia Business Centre, jest Loża Gdańska Business Centre Club.
– Zawsze warto wspierać kształcenie postaw, które zachęcają nas do większej wrażliwości i patrzenia z uwagą na ludzi oraz ich potrzeby. Taka aktywność sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na świat, patrzymy szerzej, czujemy więcej, więc też więcej możemy. To niezwykle ważna aktywność, która przyczynia się do budowy kapitału społecznego, będącego wciąż, niestety, towarem deficytowym – mówi Monika Bogdanowicz, Manager ds. Komunikacji w Olivia Business Centre. – W Olivii robimy i chcemy robić rzeczy ważne, stąd nasze zaangażowanie w Festiwal Wrażliwy. Po raz kolejny możemy stać się przestrzenią integracji oraz budowania relacji między ludźmi, na dodatek cel spotkania w Olivii przedstawicieli wielu środowisk jest szczytny. Pomagamy razem. Jestem przekonana, że święto wrażliwości, mam na myśli i otwarcie Festiwalu u nas i sam festiwal, nikogo nie pozostawi biernym.
Zwieńczeniem festiwalu jest Gala Finałowa, która odbędzie się 12 kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W tym roku obok wręczenia nagród jej kulminacyjnym wydarzeniem będzie panel dyskusyjny o tym czy praca reportera może zmienić świat. Wezmą w nim udział m.in. Katarzyna Włodkowska i Anna Śmigulec z „Dużego Formatu”, Ewa Żarska z „Polsat News” oraz Kamil Bałuk z Instytutu Reportażu. W ubiegłym roku jej gospodarzami i prowadzącymi byli Grażyna Torbicka i Janusz Daszczyński.
– Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym festiwalu, Festiwalu Wrażliwym, który wydaje się pomysłem bardzo oczywistym. A jednak nikt na to wcześniej nie wpadł. Wielkie brawa dla organizatorów, za tak autentyczną ideę – mówiła Grażyna Torbicka otwierając galę finałową w roku ubiegłym. – Sztuka jaką jest reportaż filmowy czy prasowy oczywiście ma uwrażliwiać, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej, o pokazanie szczególnych tematów, które powodują, że obcujemy ze sztuką, ale wiemy także, że ta sztuka czemuś służy. Czemuś prawdziwemu i bardzo ważnemu.
Podczas Festiwalu Wrażliwego nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów.
– Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki youtube’owy filmik dotrze do nich znacznie lepiej niż „kazanie” rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat – mówi Durga Szymańska główny koordynator Festiwalu. – Młodzież chcemy zaś zainspirować, by pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań. Dlatego w tym roku powstał towarzyszący festiwalowi projekt Festiwal Wrażliwy KIDS.
Pokazom dla młodzieży towarzyszyć będą wykład i rozmowa o życiu, odchodzeniu i śmierci. Poprowadzi ją Katarzyna Kałduńska, niezwykła pielęgniarka z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku pracująca z odchodzącymi dziećmi i ich rodzinami. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i szkół, ucząc ich tego, o czym trudno nam rozmawiać i co jest w naszej kulturze tematem tabu. Urozmaici je także panel dyskusyjny o wartości życia i codzienności widzianej z wózka inwalidzkiego i oczami zdrowego nastolatka, opiekującego się chorym kolegą. Bohaterami panelu są Kuba Płaziński – podopieczny Fundacji Zostaw Swój Ślad i Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku i jego przyjaciel Kacper, gościem zaś dziennikarz „Dużego Formatu” Łukasz Pilip, na co dzień pracujący z młodymi bohaterami trudnych historii.
Twórcy wrażliwi
Poziom nadesłanych na festiwal prac jest bardzo wysoki – dotyczy to zwłaszcza reportaży prasowych. Jury ma więc bardzo trudne zadanie, by wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Nagrodą dla zwycięzców każdej z nich są statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy, który przygotowuje je specjalnie na tę okazję.
Organizatorzy doceniają także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Człowiek Wrażliwy to szczególna kategoria, stworzona by uhonorować ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu – z serca. Wyjątkowi, oddani, pomocni, niezastąpieni. Wrażliwi na innych. Po konsultacjach z trójmiejskimi hospicjami i rodzinami chorych dzieci, którym pomaga Fundacja Zostaw Swój Ślad zostaną wybrane i nagrodzone wyjątkowe osoby z różnych środowisk i o różnych rodzajach wrażliwości.
Co istotne, prowadzący, artyści, uczestnicy i organizatorzy pracują przy Festiwalu społecznie – nie biorąc w zamian nic prócz radości i satysfakcji, jaką daje niesienie pomocy połączone z rozwojem swojej wrażliwości.
– Dziękujemy z całego serca wszystkim firmom i ludziom, którzy zostawili swój ślad przy tworzeniu i urzeczywistnianiu idei Festiwalu Wrażliwego. Nie sposób wymienić każdego z nich, ale wierzymy, że podobnie jak my, mają ogromną satysfakcję i będą z nami nadal. Szczególnie dziękujemy Gdyńskiemu Centrum Filmowemu, Teatrowi Szekspirowskiemu i Olivia Business Centre. Dzięki Waszemu zaufaniu Festiwal może choć trochę zmienić świat – mówi Paula Rettinger-Wietoszko.
Patronat honorowy
Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz Prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Jak wziąć udział w Festiwalu i pomóc?
Bilety na pokazy filmowe są do kupienia w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego, a każda złotówka z biletów pomoże zmienić świat na lepsze.
Festiwal wrażliwy: http://wrazliwy.pl/
Festiwal Wrażliwy KIDS: http://www.kid.wrazliwy.pl/
hospiCare: http://hospicare.pl/