Troska o lepszy świat wymaga odwagi! Spotkanie z Markiem Kamińskim przed jego wyprawą No Trace Expedition już w poniedziałek w Olivii!
Marek Kamiński zdobył oba bieguny Ziemi i przełamał stereotypy, osiągając to ponownie z niepełnosprawnym chłopcem, przeszedł pieszo 4 tysiące kilometrów szlakiem św. Jakuba, teraz zaś wyrusza z Gdańska, z Olivia Business Centre, w kolejną wyprawę, którą udowodni, że można podróżować świadomie i zdobywać najbardziej niedostępne zakątki świata bez pozostawiania negatywnych śladów w środowisku naturalnym.
Marek Kamiński to jeden z najpopularniejszych polskich podróżników, który od lat przemierza świat, by zmieniać ludzkie postawy i udowadniać, że ograniczenia są przede wszystkim w naszych umysłach. Nowy projekt Kamińskiego „No Trace Expedition” koncentruje się wokół popularyzacji szeroko pojętej elektromobilności. Wyprawa ma udowodnić i uświadomić opinii publicznej, że samochodem elektrycznym, stworzonym z myślą o miastach, można przemierzać dalekie i trudne dystanse, przejechać bezdroża i jednocześnie pozytywnie wpływać na otoczenie, chroniąc je przed szkodliwymi śladami ludzkiej działalności. Motto ekspedycji brzmi: „Troska o lepszy świat wymaga odwagi” – odwagi do zmiany swoich zwyczajów, odwagi w sięganiu po nowe technologie, odwagi w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, odwagi w robieniu rzeczy wciąż mało popularnych.
– No Trace Expedition to podróż samochodem elektrycznym przez Obwód Kaliningradzki, Litwę̨, Łotwę, Rosję i Syberię, Mongolię, Chiny oraz Koreę Południową, aż do Japonii. Będzie to wyprawa przez dwa bieguny współczesnego świata, które, mimo że są tak blisko siebie, różnią̨ się̨ pod każdym względem –opowiada Kamiński. – Cały sposób przeprowadzenia wyprawy, czyli odżywianie, ubrania, zasilanie, aktywności będą̨ oparte o innowacyjne technologie oszczędzające naturę̨.
Środkiem lokomocji Kamińskiego będzie samochód elektryczny Nissan LEAF, który wielu ludziom kojarzy się głównie z krótkimi, miejskimi podróżami. Kamiński chce jednak pokazać, że można zwiedzać świat przy użyciu nowoczesnych technologii, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.
– Mam nadzieję, że ekspedycja zainspiruje wielu ludzi do zrównoważonego, odpowiedzialnego stylu życia, w tym świadomego podróżowania. Tę ideę pragnę połączyć́ z innowacyjnym podejściem: Leave Trail, za którym kryje się̨ pozostawianie śladu, ale nie w przyrodzie, tylko w umysłach ludzi” – dodaje Marek Kamiński.
Start ekspedycji
Podróżnik wyruszy z Gdańska 29 maja do Kaliningradu, z którego podczas jednej z poprzednich wypraw zmierzał w przeciwną, zachodnią stronę Europy – do Santiago de Compostela.
– Cieszę się, że tak wiele osób rozumie, jak ważne jest szerzenie idei świadomego podróżowania w duchu No Trace. Bez ogromnej świadomości tego problemu i wsparcia firm takich jak Nissan, PKN Orlen oraz Invena S.A byłoby to niemożliwe – podsumowuje Marek Kamiński.
Spotkanie prasowe poprzedzające tę wyjątkową wyprawę odbywa się
28 maja o godz. 12:00 w Olivia Business Centre, gdzie siedzibę ma Fundacja Marka Kamińskiego.
Otwarty dla mieszkańców Trójmiasta event z Markiem Kamińskim startuje
tego samego o 14:00 na patio centrum biznesowego Olivia.
No Trace Expedition
Projekt No Trace Expedition Marka Kamińskiego zostanie zrealizowany w terminie maj-lipiec 2018 roku. Kamiński przemierzy około. 13 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym. Cały sposób przeprowadzenia wyprawy, czyli odżywianie, ubrania, zasilanie, aktywności został oparty o innowacyjne technologie oszczędzające naturę. Idee i wartości projektu będą przejawiały się poprzez używanie: ekologicznych opakowań na żywność, jak i samej ekologicznej żywności, wody z butelki z filtrem, zasilania w postaci baterii ładowanych energią słoneczną, minimalistycznych zestawów ubrań – nanoubrań nieprzyjmujących zapachów, butów skonstruowanych z myślą o ekologii oraz samochodu będącego bazą do eksploracji świata, a jednocześnie zawierającego ekologiczny sprzęt do tej eksploracji (np. kajak z kartonu, rower).
Poprzez projekt No Trace Expedition Marek Kamiński chce wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury, zwrócić uwagę na ważność rozwoju i edukowania w obszarze podróży. Podróżnik poprzez swoje działania pragnie promować ekologiczne, zrównoważone wartości oraz zainspirować kolejną rzeszę ludzi do robienia rzeczy niemożliwych.
To wyprawa wspierana przez instytucje świadome, dla których ważna jest Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, a ich misją, podobnie jak celem ekspedycji, jest dbanie o środowisko naturalne i wykorzystywanie nowych technologii w służbie natury.
Partnerzy Strategiczni Projektu: Nissan, PKN Orlen, INVENA S.A.