Największym skarbem każdego miasta i każdej wsi są ich MIESZKAŃCY. To oni dają życie ulicom i domom. To oni tworzą klimat swoich małych ojczyzn. Każdy z nas gromadzi pamiątki rodzinne i ma związane z nimi wspomnienia, które są nie tylko świadectwem historii rodzinnej, ale również miejsca, w którym żyjemy, w którym żyli nasi przodkowie oraz, być może, będą mieszkać nasze dzieci i wnuki.
SKARBY OLIWIAN wystartowały w roku 2016, tak ważnym dla Oliwy i Gdańska. 90 lat temu, 1 lipca 1926 roku, Oliwa została przyłączona do Gdańska i stała się częścią stolicy regionu. W tym wspólnym projekcie mieszkańcy Oliwy dzielą się swoimi historiami i pamiątkami, które Fundacja Wspólnota Gdańska prezentuje w postaci wystaw oraz wydaje albumy. Druga edycja wystawy prezentowana jest w nowoczesnej części Oliwy, w Olivia Business Centre, natomiast wielka galeria skarbów jest dostępna całodobowo na stronie: http://www.vivaoliva.pl/skarby.oliwian
Chcemy umacniać tożsamość lokalną Oliwian oraz promować nasze dziedzictwo kulturowe. Zebrane pamiątki i historie mają też zachęcić młodsze pokolenie do poznawania historii swojej małej ojczyzny.
Planujemy zbierać Skarby Oliwian bez przerwy, do końca świata. Być może staną się one częścią kolekcji Muzeum Oliwskiego? Chcielibyśmy w przyszłości założyć takie muzeum działające zarówno w świecie rzeczywistym,jak i wirtualnym.
Bardzo dziękujemy panu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi za objęcie Patronatu Honorowego, naszym partnerom za pomoc w realizacji projektu: Ks. Kanonikowi mgr Waldemarowi Walukowi-Proboszczowi Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej, Tomaszowi Gutowi-właścicielowi sklepu „Inaczej niż w raju”, Paszczy Lwa i Bibliotece Oliwskiej, Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz patronom medialnym: portalowi www.staraoliwa.pl, Radiu Gdańsk i portalowi www.trojmiasto.pl, a także sponsorowi-firmie ASTE.
Andrzej Stelmasiewicz (Prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska)