W poniedziałkowy wieczór, 20 lutego, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Olivia Cooltura. Gościem OBC był znany gdański fotoreporter, Maciej Kosycarz. Jego niezwykle barwna osobowość, charyzma i niebywały talent do opowiadania historii – zapisanych na zdjęciach jego taty, Zbigniewa Kosycarza oraz własnych – sprawiły, iż to wydarzenie na długo wpisało się w pamięć licznie zgromadzonych w Olivia Sky Club gości.
Maciej Kosycarz to postać znana większości osób mieszkających w Gdańsku. Można go śmiało określić mianem „Człowiek: gdańska instytucja kultury”, choć on woli przedstawiać siebie jako: „Syna własnego ojca”; ze względu na olbrzymi szacunek do osoby i dorobku zawodowego taty, Zbigniewa, ocalenie którego stało się życiową misją Macieja. W pracy jest przede wszystkim kronikarzem zmian zachodzących w naszej rzeczywistości oraz obyczajowości, zapisującym – za pomocą aparatu fotograficznego – to, co stałe i niezmienne i to, co ulotne. Zajmuje się także organizacją wystaw oraz Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wydał dwanaście albumów z serii „Fot. Kosycarz”. Na co dzień jest fotoreporterem oraz właścicielem agencji Kosycarz Press Foto. Od ubiegłego roku również współwłaścicielem Galerii Sztuk Różnych (Gdańsk, ul. Ogarna 101).
W pierwszej części spotkania, w blisko godzinnej rozmowie z Moniką Bogdanowicz z Olivia Business Centre (autorką cyklu Olivia Cooltura), Maciej Kosycarz opowiedział o tym, jak od najmłodszych lat przejawiał ducha przedsiębiorczości i jak twórczo rozwijał wiele własnych, nieraz zaskakujących, projektów biznesowych. W przezabawny sposób dzielił się wspomnieniami z młodości i przybliżał, bogate w unikalne doświadczenia, życie fotoreportera. W rozmowie nie zabrało także refleksji nad rozwojem mediów, nowych technologii i narzędzi komunikacji, które zmieniają sposób, w jaki traktujemy fotografię. Kosycarz mówił m.in. o wpływie powyższych na nasze „foto-zachowania” i zwyczaje utrwalania obrazów każdego dnia. Bohater spotkania apelował do gości, aby uwieczniali, w dowolnej formie, swoich bliskich i najbliższe otoczenie: miejsca zamieszkania, drogę do pracy, trasy spacerów, etc. Opierając się na własnych doświadczeniach opisał spotkania z przeszłości, na przykład z przyszłą Miss Świata Anetą Kręglicką czy muzykiem i satyrykiem Krzysztofem Skibą.
Ulotność chwil można zachować na zawsze, właśnie dzięki utrwalaniu na zdjęciach tego, co dla nas ważne i co chcemy przekazać naszym najbliższym, czy następnym pokoleniom.
W drugiej części spotkania Maciej Kosycarz zaprezentował niezwykłą kolekcję zdjęć ze archiwum ojca – Zbigniewa Kosycarza, oraz swoje własne zdjęcia, które weszły do historii polskiego i światowego reportażu. Ekran w Olivia Sky Clubie wypełnił się bogatą paletą sytuacji społecznych, politycznych i kulturalnych… Uwiecznionych na kliszy niezwykłych momentów historycznych, jak wizyta w Oliwie Papieża Jana Pawła II, prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha czy mecz Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn.
W finale goście zobaczyli unikatowe zdjęcia z Oliwy przed i powojennej. Ta jest dzielnicą Gdańska od 90 lat, a jej intensywny rozwój gospodarczy przypadł zwłaszcza na ostatnią dekadę, choć tak naprawdę – patrząc na karty bogatej historii tego miejsca – Oliwa zawsze była przestrzenią przyjazną ludziom, otwartą na świat i podejmującą nowe wyzwania. Wszak tutaj w latach 60-tych powstały najwyższe w Gdańsku bloki mieszkalne oraz największy stadion sportowy.
Spotkanie zakończyło się, nie mogło być inaczej, rozmowami z uczestnikami. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć i specjalnych dedykacji w albumach autorstwa Macieja Kosycarza.
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność. Szczególne podziękowania składamy Pani Danucie Poczman (Prezes Stowarzyszenia Moja Oliwa), Panu Tomaszowi Strugowi (StaraOliwa.pl) i Ewie Kowalskiej (IBedeker.pl).
Dziękujemy także za patronat Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i Wspólnocie Gdańskiej, a także Restauracji Lobster za przepyszny poczęstunek.
Na kolejne spotkania autorskie zaprosimy Państwa już wkrótce.
Monika Bogdanowicz