Szkolenie ma na celu wdrożenie uczestników w zwinne podejście do realizacji projektów i dostarczania produktów. Opierając się o metody Scrum i Kanban pokazujemy jak sprawnie organizować pracę w dynamicznym środowisku odnosząc się do specyfiki realizacji przedsięwzięć w Państwa firmach.
Jak zgodnie podkreślają praktycy, zwinność to nie tylko metody i narzędzia, ale przede wszystkim sposób myślenia. Dlatego efektem szkolenia jest nie tylko dostarczenie uczestnikom zbioru praktycznych technik używanych w środowisku Agile, ale także ukazanie ich w kontekście pryncypiów i koncepcji jakie stoją za zwinnością.
Jednocześnie w toku angażujących dyskusji wskazujemy, że zwinne projekty to nie panaceum. Zderzamy więc metody zwinne z podejściem klasycznym pokazując zalety i wady każdego z podejść oraz wskazując przesłanki sygnalizujące kiedy użyć danego podejścia i kiedy można je łączyć w celu optymalizacji działań.
Dla zarządzających i realizujących projekty, członków zespołów projektowych, wykonawców prac projektowych oraz dla tych, którzy przygotowują się do prowadzenia projektów.
Wprowadzenie
Przebieg procesu
Role w Scrum
Backlog i wymagania
Metoda Kanban – prosta metoda dla niewielkich projektów
Agile, a waterfall
Symulacja projektu zwinnego
Podsumowanie
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili:
Podczas szkolenia uczestnicy pracują w podgrupach na przykładowych projektach. Zarówno w trakcie części dotyczącej Scrum i Kanban, dobieramy przykłady tak, by opierały się na rzeczywistości biznesowej i technicznej firm. Na tych przykładach uczestnicy ćwiczą narzędzia i metody pokazywane w trakcie szkolenia.
Tematy przerabiane są poprzez naprzemienne zwięzłe wykłady, dyskusje i ćwiczenia praktyczne. W trakcie zajęć inicjowane są liczne dyskusje moderowane, kiedy to uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami w poszczególnych aspektach. Całość wzbogacają liczne przykłady z praktyki projektowej trenera, krótkie materiały wideo oraz ilustrowanie wybranych tematów w software wspierającym. Wybrane elementy szkolenia są odnoszone do narzędzi wspierających pracę w środowisku Agile np. Redmine, JIRA, Trello
Po zajęciach uczestnicy otrzymują maila z dodatkowymi materiałami, w tym z praktycznymi szablonami dokumentów oraz rekomendowaną literaturą. Zapewniony jest też bezterminowo otwarty kontakt z trenerem, gdyby pojawiła się potrzeba krótkich konsultacji.