Jaki jest Gdańsk oglądany z dala od turystycznych ścieżek? Jakie opowieści i sekrety umykają autorom ogólnodostępnych przewodników? Tego dowiedzieć się można podczas alternatywnych spacerów miastoznawczych, na które zapraszają „Lokalni przewodnicy i przewodniczki”.
W ramach „O! Lato” zapraszamy na cykl spacerów po gdańskich dzielnicach. Startujemy 23 lipca o godz. 17.00 i idziemy w miasto trasą oliwską!
Spacer będzie okazją do przyjrzenia się zmianom urbanistycznym i architektonicznym w Oliwie na przestrzeni wieków. Obok współczesnej architektury biurowców znajdziemy przykłady willowej zabudowy zrealizowanej w duchu idei „miasta – ogrodu”, a także patrycjuszowskie dwory rezydencjalne z XVIII w. Poznamy historie przedwojennych i powojennych mieszkańców Oliwy: architekta Kurta Arnheima, przedsiębiorcy Otto Grimmera i jego zdjęcia przedwojennej Oliwy, Krzysztofa Klenczona, Ireny Jarockiej, architekta Mariana Osińskiego, rodzinę Kilarskich, Pelczarów, a także przedwojennych profesorów Politechniki Gdańskiej mieszkających w Oliwie (Eberhard Buchwald – fizyka, Viktor Zirkwitz – architektura i innych).
Trasa: Olivia Centre – ul. Wąsowicza – ul. Tetmajera – ul. Grottgera – ul. Orkana – ul. Polanki – Dwór II
Przewodniczka: Grażyna Niemyjska
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
To inicjatywa zrzeszająca mieszkańców i mieszkanki Gdańska, którzy z pasją, wiedzą i zaangażowaniem oprowadzają po mniej znanych zakamarkach miasta. Każdy spacer realizowany jest według autorskiego scenariusza osoby oprowadzającej. W jego trakcie można posłuchać o okolicznej przyrodzie i architekturze, poznać historię dzielnicy, zajrzeć w jej sekretne miejsca zwykle znane tylko mieszkańcom. Przewodnicy i przewodniczki opowiadają o inspiracjach literackich czy artystycznych wątkach związanych z danym miejscem, a ich narracje okraszone są często osobistymi nutami.
Spacery umożliwiają poznawanie miasta od innej strony. Zdarza się, że historie opowiadane przez osobę oprowadzającą zaskakują najstarszych mieszkańców i mieszkanki danej dzielnicy. Turyści zaś doceniają „insajderską” wiedzę przewodników odkrywającą przed nimi klimat miejsca i pozwalającą głębiej wniknąć w specyfikę miasta. Więcej o Lokalnych Przewodnikach i Przewodniczkach…
Organizatorem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej – samorządowa instytucja kultury, która tworzy wydarzenia dla i z udziałem mieszkańców. Jej celem jest zwiększenie roli kultury w życiu miasta i rozwój tożsamości lokalnej. Po więcej wydarzeń zapraszamy na www.ikm.gda.pl.