Kolejna pula pieniędzy trafia do mieszkańców Oliwy. Zakończyliśmy III Edycję Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego.
Projekty z zakresu integracji sąsiedzkiej, ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjna i warsztaty twórcze dla dzieci to projekty, które uzyskały dofinansowanie z tegorocznej edycji budżetu sąsiedzkiego Olivii, którego wyniki ogłoszono 15 września w czasie Olivia Festivalu.
Oliwski Budżet Sąsiedzki (OBS) to inicjatywa wsparcia projektów istotnych dla mieszkańców Gdańska Oliwy. Od 2019 roku mieszkańcy dzielnicy, placówki oświatowe i organizacje pożytku publicznego zgłaszają swoje pomysły rozwijające Oliwę – miejsce, w którym swoją siedzibę ma też Olivia Centre. OBS został powołany z inicjatywy Olivii, jednak na jego fundusz składa się również jeden z gdańskich radnych, lokalny animator kultury Andrzej Stelmasiewicz. Wszystkie dotychczasowe edycje budżetu sąsiedzkiego pozwoliły dofinansować projekty o łącznej wartości blisko 50 tys. złotych.
W tegorocznej edycji Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego zgłoszone zostały bardzo zróżnicowane projekty, które obejmowały takie obszary jak integracja, aktywność fizyczna czy edukacja. Ich inicjatorami byli zarówno lokalni społecznicy, jak i naukowcy oraz połączeni w grupy mieszkańcy dzielnicy.
Jury składające się z radnych dzielnicy Oliwa, nauczycieli, twórców kultury, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli Olivii Centre w głosowaniu zdecydowali o dofinansowaniu trzech projektów: Sportowy Gaj, Sąsiadowanie w Bramie i Warsztaty tworzenia kukiełek. Pierwszy obejmuje postawienie ogólnodostępnych przyrządów do ćwiczeń fizycznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 35, zapewniających przyrządy do treningów zarówno dla uczniów szkoły (w czasie lekcji), jak i pozostałych mieszkańców Oliwy w godzinach pozalekcyjnych. Drugi z nich zakłada organizację integracyjnych spotkań w okresie jesienno-zimowym, zapewniających atrakcję dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, seniorów, jak i gości z Ukrainy, którzy osiedli w Oliwie. Trzecim projektem, który uzyskał dofinansowanie, są warsztaty tworzenia kukiełek do teatrzyku lalek, które odbędą się w Oliwskiej Bibliotece, Szkole Podstawowej nr 35 i I Społecznej Szkole Podstawowej, przy ul. Polanki 11 w okresie od września 2022 roku do maja 2023 roku.
- Sportowy Gaj to projekt infrastrukturalny, zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 35 z Oddziałami Sportowymi w Gdańsku Oliwie.
- Sąsiadowanie w bramie – projekt zgłoszony przez Anielę Zienkiewicz, radną dzielnicy Oliwa i Maję Grabkowską, geografkę społeczną, adiunktkę w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki przestrzennej UG.
- Warsztaty tworzenia kukiełek dedykowane najmłodszym mieszkańcom Oliwy. To otwarty projekt plastyczny skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, który będzie realizowany cyklicznie w Bibliotece Oliwskiej, szkołach i domu tymczasowym dla ukraińskich dzieci i ich mam na ul. Wita Stwosza 23.
– Tegoroczna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego obfitowała w bardzo dobrze przemyślane i świetnie przygotowane projekty – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Olivii Centre, członek jury Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego. – W czasie obrad jury musieliśmy poświęcić sporo czasu na dyskusję o ich znaczeniu dla społeczności lokalnej, gdyż jak co roku zależało nam na dofinansowaniu zróżnicowanych w swoim charakterze projektów, a zarazem istotnych dla samych mieszkańców Oliwy. Wierzę, że wybrane projekty podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zostaną dostrzeżone przez mieszkańców i istotnie przyczynią się do realizacji ich potrzeb.