Wstęp
Z prawdziwą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce płytę – efekt pracy i talentu ludzi, których drogi spotkały się w Olivii i połączyły miłością do muzyki. To album wyjątkowy, utkany z dźwięków, zaangażowania całego zespołu i autentycznych emocji.
Być może niektórych z Państwa zaskoczy płyta wydana przez centrum biznesowe. To jednak jeden z tych przypadków, gdy przede wszystkim czujemy się społecznością, w której chór odgrywa ważną rolę.
Chór Olivii Centre to grupa ludzi pracujących w różnych firmach na terenie centrum. To zespół, który po godzinach pracy, wśród codziennych zobowiązań znajduje czas, by rozwijać swój talent i czerpać radość ze wspólnego muzykowania. Właśnie tą radością pragniemy się dzisiaj podzielić.
Przekazujemy Państwu tę płytę pełni nadziei, że zapisane na niej dźwięki choć w niewielkim stopniu przybliżą pasję społeczności, która powstała wokół Olivii Centre i nieustannie się rozwija.
Rozdział 1
Poszukiwana batuta
Zaczęło się niepozornie. Od muzycznego sentymentu jednej osoby – Remigiusza Wojciechowskiego z firmy Bayer. Muzyka zawsze była dla niego ważna. Któregoś razu, siedząc wśród publiczności filharmonii, przypomniał sobie emocje towarzyszące mu, gdy śpiewał w chórze. Pomyślał, że chciałby znów mieć je w swoim życiu. Do tego potrzeba było ludzi i dyrygenta. Ludzi nie brakowało w biurze firmy Bayer, a na dyrygenta ogłoszono casting. Poszukiwano w Trójmieście i okolicach, rozesłano wiadomości, rozdzwoniły się telefony. Po długich rozmowach ogłoszono, że dyrygentką chóru zostanie Wiktoria Pagieła – absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, doświadczona dyrygentka i laureatka licznych konkursów. Tak powstał chór pracowniczy w firmie Bayer i tu moglibyśmy napisać, że chórzyści i dyrygentka śpiewali długo i szczęśliwie. I choć byłaby to prawda, warto dodać kilka szczegółów.
Remigiusz Wojciechowski, bas
Mój ulubiony moment w chórze następuje chwilę po tym najtrudniejszym: kiedy rozczytujemy nowy utwór i każdy głos mozolnie klei nutę za nutą. Najpierw soprany, potem alty, tenory i wreszcie basy. Poziom energii jest niski, trochę wieje nudą. Aż w końcu przychodzi moment, gdy zaczynamy składać głosy ze sobą, choćby na kilka taktów. Wtedy zaczyna się muzyka i radość ze wspólnego tworzenia.
Rozdział 2
Wszyscy chcą śpiewać
Wieść o nowo powstałym chórze rozniosła się szerokim echem – niecodzienna inicjatywa robiła wrażenie i szybko okazało się, że amatorów śpiewu chóralnego można znaleźć wśród wielu organizacji. Nie minął rok, a chór pracowniczy firmy Bayer stał się chórem całej Olivii Centre. I tak do zespołu dołączali kobiety i mężczyźni, managerowie i specjaliści, seniorzy i juniorzy. Chcieli śpiewać i śpiewali, a Wiktoria swoją batutą łączyła wiele głosów w jeden ton.
Rozdział 3
Koncertowy debiut
Śpiewali rano, wieczorem, w drodze do pracy i pod prysznicem, śpiewali w biurach i na spacerach, śpiewali na każdej próbie, z całego serca, aż przyszedł czas, by zaśpiewać na scenie. Zorganizowano wiosenny koncert pod nazwą Olivia Camerata: All That Jazz! Pierwszego koncertu nie sposób zapomnieć. Ubrani wieczorowo wykonali trzy utwory przed szeroką publicznością zgromadzoną w Olivii Star. Oklaskom nie było końca! Chór płynął na fali i kilka miesięcy później wystąpił z jeszcze bardziej wymagającym repertuarem na koncercie podczas Open House Gdańsk. Wspólne próby i pierwsze sukcesy zbliżały do siebie ludzi. Lubili spędzać ze sobą czas. Coś ważnego (i pięknego) wydarzyło się pomiędzy Anią i Wojtkiem. Nic dziwnego, miał rację Szekspir mówiąc, że muzyka jest pokarmem miłości…
Anna Ficek, sopran
Jestem częścią chóru od stycznia 2019 roku. Chór był dla mnie powrotem do muzyki, do śpiewu, który towarzyszył mi od zawsze. Dzięki chórowi obudziła się we mnie na nowo moja, można powiedzieć, dziecięca pasja. Poznałam tu wspaniałych ludzi i odnalazłam miłość, nie tylko do muzyki.
Rozdział 4
Cisza
I wtedy wybuchła pandemia… Z dnia na dzień próby chóru zostały odwołane, a spotkania stały się niemożliwe. Nie było mowy, by razem trenować głos, by spojrzeć sobie w oczy i czerpać radość ze wspólnego śpiewu. Ale ludzie pasji zawsze znajdą sposób, by ją realizować, ruszyły więc… próby online, na odległość. Wysiłek i determinacja nie poszły na marne! Chór nagrał, całkowicie zdalnie, swój pierwszy klip, śpiewając utwór Sweet Dreams zespołu Eurythmics.
Rozdział 5
Wiosna
Minęły jesień i zima, nadszedł czas, w którym serce każdego chórzysty rwało się do muzyki. Próby w pomieszczeniach wciąż nie były rozsądnym pomysłem, dlatego chór niepewnie zaczął spotkania w plenerze. Wiosenna Oliwa zachwycała urodą, a miejsc do śpiewu nie brakowało. Z nieśmiałych prób powstał śmiały projekt – drugi klip chóru, nagrany do utworu Seasons of love Jonathana Larsona. Czas rozłąki był trudnym czasem dla przyjaźni, które zawiązały się pomiędzy kolejnymi nutami.
Karolina Rymarczyk, sopran
Z Ewą poznałyśmy się na przesłuchaniach. Najbardziej zintegrował nas jednak nasz pierwszy chóralny projekt – praca nad teledyskiem do Seasons of love. Później były wspólne dodatkowe zajęcia wokalne. Nic tak nie łączy ludzi, jak muzyka! Do dzisiaj lubimy razem spędzać czas, również poza próbami.
Ewa Bućko, sopran
Najpierw był casting, próby online i pierwsze próby na powietrzu. Tak zaczęła się moja przygoda z Chórem Olivii. Ważnym momentem było nagranie teledysku do piosenki Seasons of love w urokliwym leśnym otoczeniu. Z Karoliną złapałyśmy wtedy kontakt i wspólną energię. Piosenka z musicalu Rent do dziś jest dla mnie bardzo ważna. Wspólna pasja buduje i może być początkiem pięknych znajomości!
Rozdział 6
Gdzie muzyka rozkwita
Znowu razem, niepokonani, spotykali się na cotygodniowych próbach, ćwicząc zupełnie nowy, egzotyczny repertuar. W Olivii Centre otwarto całoroczny, tropikalny ogród, wypełniony roślinnością z całego świata. Taka zielona, pulsująca kolorami przestrzeń inspirowała do nowych poszukiwań muzycznych. W Olivii Garden, pośród fikusów i bananowców, z publicznością siedzącą na deskach bambusa moso, podczas kolejnego już koncertu, rozbrzmiewały tradycyjne, afrykańskie pieśni ludowe Zulu. Obco brzmiący język nie utrudniał rozumienia – każdy dźwięk, takt, ton rozbrzmiewał czystą radością.
Rozdział 7
Sercem
28 marca 2022 roku z gardeł ponad stu chórzystów, w tym Chóru Olivii Centre, popłynęły słowa pieśni Modlitwa za Ukrainę. Tak zaczął się koncert charytatywny Sercem z Ukrainą, zorganizowany w Olivii na rzecz Uchodźców uciekających do Polski z objętego wojną kraju. Jego pomysłodawczynią była, pochodząca z Żytomierza, Wiktoria Pagieła. To właśnie energia i upór Wiktorii pozwoliły skupić na jednej scenie znakomitych ukraińskich, białoruskich i polskich artystów, którzy wspólnie wykonali utwór, będący modlitwą o dobry los dla Ukrainy, o mądrość, boską opiekę i długie lata dla kraju i jego mieszkańców.
Wiktoria Pagieła, dyrygentka
Gdy człowiek śpiewa, modli się podwójnie. Połączyliśmy siły i głosy w poruszającym dziele, jakim jest Modlitwa za Ukrainę, modląc się nie tylko o pokój na Ukrainie, ale także w Polsce.
Rozdział 8
Śpiewają długo i szczęśliwie
Przez 5 lat działalności zespół zyskał wiele nowych głosów. Są jednak w nim także te stałe, niezmienne – należy do nich choćby głos Remigiusza – inicjatora całego przedsięwzięcia. W symbolicznym, piątym roku powstaje płyta. Jest nie tylko zapisem wspólnie wykonanych utworów, ale przede wszystkim historii ludzi, których niespodziewanie połączyła muzyczna pasja.
Rozdział 9
Postscriptum
Mamy nadzieję, że płyta dostarczy Państwu nie tylko muzycznych i estetycznych wrażeń, ale także natchnie do odkrywania i rozwijania swoich talentów. Album powstał jako wyraz chęci podzielenia się z naszymi przyjaciółmi i sympatykami owocem pasji społeczności Olivii Centre. Dziękujemy, że jesteście z nami!
Spis utworów
- Sweet dreams – Annie Lennox, Dave A. Stewart – arr. Deke Sharon, Anne Raugh
- Sobie i Wam – Marcin Bartosz Macuk, Katarzyna Nosowska – arr. Anna Barszcz
- Opowiadaj – Zbigniew Wodecki – arr. Anna Barszcz
- Seasons of love – Jonathan Larson – arr. Roger Emerson
- Stand by me – Mike Stoller, Ben E. King – arr. Mac Huff
- Help – John Lennon, Paul McCartney – arr. Mario Thürig
- The lion sleeps tonight – Hugo Peretti, Luigi Creatore, George David Weiss
- Siyahamba (Traditional Zulu Folk Song) – arr. Anders Nyberg
- Shosholoza (Traditional South African Work Song) – arr. Albert Pinsonneault
- Ayangena (Traditional Zulu Folk Song)
Chór Olivii Centre
Chór Olivii Centre to grupa ludzi w różnym wieku, reprezentująca wiele organizacji. Zbliżyła ich miłość do muzyki. Obecnie zespół liczy niemal 50 osób i skupia przedstawicieli firm Olivii, takich jak: Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Avaus Marketing Innovations Poland Sp. z o.o., Bayer, Energa S.A. GRUPA ORLEN, EPAM Systems (Poland) Sp. z o.o., Lyreco Advantage Sp. z o.o., O4 Coworking, PwC Polska Sp. z o.o., PKN Orlen S.A., Randstad Polska, Skills Group Sp. z o.o., RICOH Business Services Polska Sp. z.o.o., Winning Moves Polska Sp. z o.o.
Chór Olivii Centre pod dyrekcją Wiktorii Pagieły: Dorota Bednarczyk, Alicja Błażejewska, Anna Bratko, Michał Broekere, Emilia Ewa Bućko, Samuel Conejo Amaguaña, Krzysztof Dolański, Yuliia Fedosova, Anna Ficek, Magda Kamińska, Michał Krzepkowski , Ida Kwidzińska, Karolina Lewandowska, Marta Moksa, Magdalena Odrowąż-Piramowicz, Izabela Paluch, Katarzyna Piętka, Radosław Piętka, Hamish Potts, Katarzyna Roskosz, Dominika Rossa, Aneta Rybkowska, Karolina Rymarczyk, Aleksandra Peszek, Raman Shcherbau, Joanna Sienkiewicz, Samuel Steinborn, Maria Szkatulska, Karolina Tetlak, Aleksandra Troszczyńska, Aleksandra Waluda, Remigiusz Wojciechowski, Angelika Żołnierczuk, Wojciech Żółtowski.
Akompaniament: Krzysztof Hnatiuk – gitara basowa; Jakub Krzanowski – perkusja; Karolina Ewa Krzyżanowska – klawisze, Olaf Szczeluszczenko – gitara elektryczna
Wiktoria Pagieła, dyrygent
Założycielka i kierowniczka artystyczna Chóru Olivii Centre Olivii Centre. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, laureatka i uczestniczka licznych konkursów dyrygenckich i chóralnych na arenie polskiej i międzynarodowej. M.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. A. Dworzaka w Pradze dla Chóru SSW Mundus Cantat, Grand Prix na VIII Festiwalu O Warmio Moja Miła w Olsztynie dla Chóru Kameralnego Tutti e Solo, Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej w Chojnicach. Pomysłodawczyni i organizatorka wielu eventów muzycznych. Prezeska Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (2012-2014). Jednym z jej największych sukcesów jest udział w przygotowaniu Chóru Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku do nagrania płyty Wojciech Kilar: Angelus, Exodus, Victoria. Krążek otrzymał Fryderyka 2014 w kategorii Album Roku muzyka symfoniczna i koncertująca.
#razemmożemywięcej
Oprawa zdjęciowa: Klub Fotografii Olivii i przyjaciele – Sylwester Ciszek, Krzysztof Hewelt, Iwona Karpińska, Marta Moksa, Mariia Roiuk, Maciej Roszkowski, Karolina Rymarczyk
Projekt graficzny: Mateusz Laskowski | Korekta graficzna: Elżbieta Nowak
Team kreatywny: Aleksander Demski, Katarzyna Halicka, Maciej Olszewski, Małgorzata Tomaszewska-Szumała
Relacja z rezydentami: Patrycja Chracewicz, Dawid Glamowski, Monika Matysiak, Katarzyna Niedziela, Katarzyna Szymańska